PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY „JESTEŚ WAŻNA”

Już ponad 2500 kobiet zrobiło cytologię w ramach programu „Profilaktyki raka szyjki macicy” prowadzonego przez Powiat Lubiński we współpracy z partnerami. Blisko 1000 z nich poddało się temu badaniu po raz pierwszy. Dlaczego to ważne?

Każdego dnia 5 Polek umiera na raka szyjki macicy. To choroba, która może bez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Wykrywa ją właśnie prosta i szybka cytologia. Wczesna diagnoza oznacza prawie 100% możliwość wyleczenia. Kiedy już pojawią się jej symptomy choroby, często jest w zaawansowanym stadium i leczenie jest dużo mniej skuteczne. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźnik zachorowalności i umieralności. Szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi HPV (będącego głównym czynnikiem zachorowania) nie są popularne, a dorosłe Polki zbyt rzadko poddają się badaniu cytologicznemu. Prowadzonych jest wiele działań, które mają ten stan rzeczy zmienić.

Powiat Lubiński realizuje w pięciu powiatach subregionu legnicko – głogowskiego (lubińskim, głogowskim, polkowickim, legnickim i górowskim) „Program profilaktyki raka szyjki macicy”, w ramach którego zachęca kobiety w wielu 24 – 59 lat do  bezpłatnych badań cytologicznych w CDT „Medicus” w Lubinie i Chocianowie.

Program to także wiele działań edukacyjnych. Między innymi w miejscowościach subregionu odbywają się spotkania edukacyjno-informacyjne ze społecznościami lokalnymi, podczas których omawiane są dwa tematy:

1.     „Rak szyjki macicy. Choroba uleczalna”.

2.     „Bądź zdrowa! Najważniejsze zasady długiego i zdrowego życia”.

25 kwietnia 2019 o godzinie 15.00 zapraszamy na spotkanie w Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie,

ZAPRASZAMY NIE TYLKO KOBIETY!

Zdrowie jest ważne dla nas wszystkich, naszych rodzin i przyjaciół. Warto przyjść i posłuchać co sami możemy zrobić aby długo i zdrowo żyć. Organizatorzy przekonują: „Jesteś Ważna. Dla Rodziny. Dla siebie. Zadbaj o swoje zdrowie”.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *