ŚCINAWIANIE TŁUMNIE ŚWIĘTOWALI NIEPODLEGŁOŚĆ

Świętowania 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Ścinawa rozpoczęły się w piątek muzycznym przeglądem piosenki patriotycznej harcerskiej żołnierskiej. W sobotę 10 listopada uhonorowano laureatów konkursu plastycznego „Nie zapomnij skąd pochodzisz”, jednak główne obchody tegorocznej okrągłej rocznicy odzyskanie Niepodległości obyły się w niedzielę 11 listopada. Tradycyjnie inauguracją obchodów była msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie w uroczystym przemarszu przy asyście konnej ścinawianie ze sztandarami na czele, udali się pod Pomnik Pamięci w parku miejskim by złożyć wiązanki kwiatów które symbolizują pamięć o poległych w walce za ojczyznę.

Po zakończeniu oficjalnej części w korowodzie prowadzonym przez marszałka Piłsudskiego udaliśmy się do Centrum turystyki i Kultury w Ścinawie gdzie na uczestników uroczystości czekała gorąca grochówka. Na przybyłych gości czekał również program artystyczny przygotowany przez Centrum Turystyki i kultury w Ścinawie.

Obchody Gminno-Powiatowego Festiwalu „Jesień z Niepodległą” uświetniło wyjątkowe niepodległościowe dyktando w którym o tytuł ,,Ścinawskiego Mistrza ortografii w roku 100- lecia odzyskania niepodległości walczyło 44 osoby. Diamentowe pióro i tytuł mistrza zdobył Piotr Musielak uczeń Szkoły Podstawowej. Poniżej przedstawiamy wyniki dyktanda:

Kategoria Szkoła podstawowa

I miejsce – Martyna Sajak

II miejsce Piotr Poliwka

III miejsce Michał Musiał

Kategoria – Młodzież gimnazjalna oraz uczniowie do 17 roku życia

I miejsce Hubert Mazur

II miejsce Daria Bubiak

III miejsce Alicja Szmigielska

wyróżnienie -Justyna Studzińska

I miejsce - Izabela Książek

II miejsce – Renata Kalinowska

III miejsce Urszula Horodyska

Zanim na scenie ścinawskiego ośrodka kultury rozpoczął się przygotowany program artystyczny, zgromadzeni w sali widowiskowej odśpiewali Rotę. Program rozpoczął się mocnym patriotycznym akcentem, a chwilę później dla przybyłych wystąpili laureaci „Muzycznego konkursu piosenki Patriotycznej Harcerskiej i Żołnierskiej” przepiękne pieśni w wykonaniu Dzieci raz po raz nagradzane były gromkimi brawami.

Następnie na scenie pojawili się uczestnicy zajęć Studia Balans, którzy wykonali taneczny pokaz talentów, a program teatralny ,,Nasza Niepodległa” Zaczarowanej Kurtyny przybliżył zgromadzonym mieszkańcom rys historyczny wydarzeń związanych z setną rocznicą wyzwolenia Polski. Chwilę później charakter wyjątkowej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości podkreślił występ Zespołu Folklorystycznego Ziemi Ścinawskiej.

Gorącym akcentem kończącym to piękne wydarzenie był koncert gwiazdy festiwalu pana Marka Piekarczyka, wyjątkowego, wrażliwego i charyzmatycznego wokalisty, który przez cały dzień trwania uroczystości przebywał ze świętującymi Niepodległość. Owacje na stojąco zakończyły ten piękny, uroczysty dla wszystkich Polaków dzień pełen pozytywnych wrażeń radości i uśmiechu.

Serdecznie dziękujemy Nauczycielom z Zespołu Placówek Oświatowych za podjecie trudu sprawdzenia dyktanda, podziękowania kierujemy do pań Iwony Ratajczak, Moniki Chołodeckiej, Wandy Kucner, Ireny Sadzy, Eweliny Barcińskiej, Wandy Podgórniak, Marleny Linkiewicz oraz Joanny Kobzy. Dziękujemy równiez firmie Total Polska Sp. z.o.o.  za ufundowanie pięknego okazjonalnego patchworku na 100-lecie Niepodległości Polski.

Przeczytaj również...