MAŁY KSIĄŻĘ W ŚCINAWIE

W niedzielę 28 października o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie gościliśmy Małego Księcia. Wartka historia utkana morałem i nauką płynącą z wersów książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego przedstawiona została przez aktorów Teatru Żywego Słowa z Legnicy. Wyreżyserowane przez Kazimierza Rawskiego przedstawienie przeniosło nas na odległe planety, które odwiedziliśmy tego wieczoru z tytułowym bohaterem.

Kiedy Mały Książę opuścił swoją planetę, w pierwszej kolejności odwiedził ciała niebieskie zlokalizowane najbliżej jego asteroidy B-612. Były to planety 325, 326, 327, 328, 329 oraz 330. Na pierwszej z nich zamieszkiwał Król, którego jedynym zajęciem było rządzeniem światem. Na kolejnej odwiedzonej przez bohater planecie mieszkał Próżny Narcyz. Człowiek ten bardzo się ucieszył z wizyty Małego Księcia, ponieważ był przekonany, że zyskał dla siebie publiczność, która będzie go oklaskiwać. Bohater widząc jednak zadufanie Próżnego, wyruszył w dalszą podróż.

Planeta 327 należała do Pijaka, mężczyzna ten twierdził, że pije, aby zapomnieć, że pije. Na planecie 328 Mały Książę spotkał Bankiera. Całe dnie spędzał on na liczeniu gwiazd i zapisywaniu ich w poczet swojego bogactwa. Kolejna planeta była zamieszkiwana przez Latarnika. Był to bardzo pracowity człowiek, który nieustannie zapalał latarnie, ponieważ tam, gdzie żył, słońce zachodziło co kilka minut. Następnie Książę trafił na planetę 330, gdzie poznał Geografa. W swoich księgach notował on najciekawsze zjawiska, przy czym interesował się tylko bytami stałymi. Doradził on bohaterowi, żeby odwiedził Ziemię. Tak też się stało, Ziemia była ostatnią planetą, na której wylądował Mały Książę. Bohater spotkał tu Lisa, róże i pilota, a także żmiję. Ukąszenie tej ostatniej pozwoliło mu wrócić do domu.

Aktorzy jak się okazuje jedynie z racji wykonywanych na co dzień zawodów amatorsko udzielają się na scenie jednak ani przez moment nie dało się tego odczuć, a niemal 45 minutowa sztuka teatralna nie pozwoliła nawet na moment mrugnąć okiem.

Przeczytaj również...