Swojsko, lokalnie w rytmie znanych hitów

Żniwa zakończone, plony zebrane czas więc na obrzędy dziękczynne... W dniu 26.08.2018r. odbyły się dożynki Gminno – Powiatowe. Kolejny rok z rzędu w szerszym gronie podzieliliśmy się chlebem, zaprezentowano płody rolne, oceniono wieńce dożynkowe, śpiewano, tańczono i bawiono się. Podczas tegorocznych Gminno -Powiatowych Dożynek w Ścinawie nie zabrakło dobrej zabawy, nastroju i suto zastawionych stołów dożynkowych, dużym zainteresowaniem cieszyła się Osada Rzemiosł Dawnych oraz Historyczny plac Zabaw.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie w intencji Rolników i Działkowców. Po Mszy Świętej dziękczynnej, sprzed kościoła wyruszył korowód dożynkowy, prowadzony przez Zespół Folklorystyczny „Jaczowiacy” z gminy Jerzmanowa. W towarzystwie muzyki ludowej uczestnicy uroczystości dotarli na Ścinawskie Błonia. Zespół Folklorystycznej Ziemi Ścinawskiej wprowadził nas w nastrój dożynkowy. Przedstawił bardzo barwny obrzęd dożynkowy, w którym ważną rolę odegrali starosta i starościna tegorocznych dożynek sołtys Redlic Pan Marcin Myśków i Pani Danuta Rybka z koła gospodyń wiejskich z Przychowej. Wedle tradycji Burmistrz Krystian Kosztyła i Starosta Lubiński Adam Myrda oraz Starości tegorocznego święta pokroili wypieczone z tegorocznego ziarna okazałe bochny chleba i podzielili się nim ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty.

Uroczystość była okazją do przekazania Promesy lokalnej grupy Działania krainy Łęgów  Odrzańskich dla Zespołu Folklorystycznego Ziemi Ścinawskiej. 19000 tyś zł przekazano na finansowanie w  ramach zadania ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy dożynkowego święta bawili się znakomicie podczas występów zaproszonych gwiazd i zespołów.

Jako pierwszy wystąpił zespół ,,Jaczowiacy” ze swoim długim bo ponad 70 letnim dorobkiem i tradycją. Tuż po nich nasi najmłodsi artyści - Laureaci konkursu Ludowe Talenty 2018 r. również zostali przyjęci gromkimi brawami. Występ zespołu ,,Dwojacy” oklaskiwaliśmy tuż przed rozstrzygnięciem konkursów dożynkowych. W tym roku przygotowano 5 wieńców dożynkowych z Dłużyc, Przychowej, Zaborowa, Parszowic oraz Wielowsi, które symbolizowały trud żniwiarzy.

Komisja konkursowa oceniająca dożynkowe wieńce za najładniejszy „Wieniec Dożynkowy 2018 roku” uznała wieniec wykonany przez sołectwo  Dłużyce, który otrzymał bon w wysokości 1500 zł za I miejsce, II miejsce sołectwo Przychowa bon 1000 zł III miejsce zdobyło sołectwo Zaborów bon 750 zł doceniono też pozostałe wieńce wyróżnienie promowane było bonem o wartości 250 zł.

Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy w którym zwycięzca za

I miejsce Sołectwo Dłużyce otrzymało 3000 tys zł

II miejsce zdobył wieniec z Gminy wiejskiej Lubin bon o wartośći 2000 tys zł

III miejsce sołectwo Przychowa bon o wartości 1000 zł

Sołectwa, które postanowiły wystawić swoje stoisko otrzymały bony o wartości 500 zł,  były to  Dębiec, Tymowa, Dziewiń, Przychowa, Dłużyce.

„Swojsko Lokalnie w rytm znanych hitów” takie hasło prowadziło nas przez cały program dożynkowy. O wyśmienitą atmosferę zadbała SZULA. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych warsztaty i zabawy oraz bezpłatne dmuchańce cieszyły się ich zainteresowaniem. Następnie na przybyłych gości czekał Tyberiusz Kowalczyk wraz z Ireneuszem Kurasiem z pokazem Strong Man i pojedynkiem gigantów.

Nie tylko dla swoich fanów zagrali ,,GENTELMENS”. Następnie na scenie gościliśmy ,,HAPPY END” z piosenkami pełnymi życia. Chwile później na scenie zaprezentował się energetyczny duet ,, LONG & JUNIOR”. Porwali do tańca w rytmie swoich znanych hitów między innymi takich jak ,,Tańcz, tańcz, tańcz” , ,,Bądź moja królową” oraz ,,Bo ja tańczyć chcę” Tegoroczne dożynki zakończyliśmy zabawą taneczną z zaproszonym Zespołem ,,AKCENT” z Legnicy.

 

Przeczytaj również...