Z OKAZJI 10-LECIA… NIE IMPREZA, A REMONT

W grudniu 2020 roku nasze Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie obchodziło okrągłe 10. urodziny, rzecz jasna nie chodzi o działalność ośrodka kultury w Ścinawie, a jego nową lokalizację, które zmieniła się właśnie 10 lat temu i przeniosła z Pałacyku pełniącego funkcję Szkolnego Schroniska Młodzieżowego (ul. Jana Pawła II) do wyremontowanego wówczas budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 i kina „Szarotka” przy ul. Kościuszki.

Zaplanowane na ten wyjątkowy jubileusz było mające się odbyć wydarzenie obfite w występy artystyczne, warsztaty, koncerty i spotkania z zaproszonymi gośćmi, którzy zapisali się w historii CTiK przez ostatnie 10 lat. Nasze plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

W związku z panującą sytuacją postanowiliśmy zatem zrobić prezent naszej siedzibie bo głównie o jej urodziny przecież chodzi… remont to doskonały prezent na 10 urodziny budynku, remont na który w normlanych warunkach ciężko sobie pozwolić stał się faktem.

Plan zaczęliśmy wdrażać już z początkiem roku, całkowicie odmalowana została sala widowiskowa, stare niepasujące do charakterystyki pomieszczenia lampki ścienne zastąpione zostały nowoczesnymi, minimalistycznymi kinkietami dopełniającymi funkcję Sali widowiskowej w czasie planowanych wydarzeń kulturalnych. Również scena doczekała się modernizacji i zmiany swojego wizerunku za sprawą dotacji pozyskanej w konkursie o nazwie: „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetycznych szczegóły w artykule na naszej stronie: http://ctik.scinawa.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1175;centrum-turystyki-i-kultury-w-scinawie-z-profesjonalnym-wyposazeniem&Itemid=373. Dzięki pozyskanym środkom finansowym na scenie znalazły się kurtyny sceniczne zamontowane na specjalnie do tego przystosowanym systemie szynowym eurotrack. Udało się również doposażyć zaplecze techniczne, które wzbogaciło się o systemy mikrofonów bezprzewodowych Shure BLX, oraz statyczne oświetlenie pixel bar (szczegóły w powyższym linku).

Następnym krokiem był hol główny, który z racji swojego wieku – miał przecież 10 lat, nie wyglądał już estetycznie, tutaj również pokusiliśmy się o całkowitą metamorfozę w całości sfinansowaną ze środków pozyskanych od darczyńcy. Na ścianach znalazły się kinkiety galeryjne, które posłużą przyszłym wystawom, w tym celu wykonano nowa instalację elektryczną, z systemem przełączników oraz zabezpieczeniami umiejscowionymi w rozdzielni prądowej. Oświetlenie bazuje na energooszczędnych żarówkach ledowych o niskiej mocy charakteryzując się przy tym ciepłą, przyjemną barwą emitowanej wiązki światła, całości natomiast dopełnią jednakowe duże ramy z przyszłą wartościową treścią.

Idąc za ciosem postanowiliśmy zmodernizować przestarzały system monitoringu, który nie zapewniał już nagrań w wystarczającej jakości. Postęp technologiczny dał się tutaj zaobserwować, zatem stare kamery i rejestrator zastąpione zostały nowymi gwarantując nagrania wysokiej rozdzielczości 5mpix zapewniając obraz z doskonałą szczegółowością również nocą.

Prezent z okazji 10. urodzin otrzymało również nasze zaplecze kuchenne, które na przestrzeni roku doposażone zostało w naczynia, których zwyczajnie było zbyt mało szczególnie w proporcji do wielkości organizowanych wydarzeń o charakterze okolicznościowym. Dokupione zostały m.in. sztućce, szklanki, półmiski, salaterki i najbardziej potrzebne w przestrzeni kuchennej przybory. Uzupełnione o identyczne zostały również naczynia z posiadanej zastawy, tak by biorący w użyczenie goście ze spokojem mogli organizować nawet największe uroczystości. W kuchni znalazły się również wynikające z zaobserwowanych potrzeb profesjonalne garnki i patelnie wykonane ze stali nierdzewnej. Całości dopełnia zakupiona profesjonalna gastronomiczna chłodnia o pojemności 1200 litrów, tak by przygotowane potrawy zachowały jak najdłużej swoją świeżość.

Warto zaznaczyć, że wszystkie z prac wykonane zostały systemem gospodarczym, na co pozwoliła zmiana obowiązków pracowniczych w czasie, kiedy nie odbywają się wydarzenia kulturalnego i czasu na pozostałe działania jest więcej. Oczywiście nie osiadamy na laurach w planie mamy jeszcze odświeżenie innych pomieszczeń znajdujących się w obrębie budynku. Tak by wszystko było gotowe i cieszyło oko, kiedy ponownie dane będzie nam się spotkać w czasie wydarzeń kulturalnych, za którymi wszyscy tęsknimy.

Przeczytaj również...