XXIII FLIS ODRZAŃSKI ZA NAMI

XXIII Flis Odrzański, czyli największy spływ na Odrze znów zawitał w Ścinawie. Miłośnicy rzeki Odry kolejny raz zamienili swoje wygodne łóżka na koja. Spotkania z mieszkańcami  nadodrzańskich miejscowości na przystaniach nad Odrą to główne założenie Flisów Odrzańskich.

Wsiadają na łodzie i płyną od osady do osady, od miasteczka do miasteczka, opowiadając o rzece, która niegdyś była głównym szlakiem tranzytowym zachodniej Polski.

 – Jesteśmy głosem sumienia Odry – mówi dr Elżbieta Marszałek, wiceprezes zarządu Ligi Morskiej i Rzecznej. – Flis organizujemy od 23 lat, przez ten czas się wiele zmieniło – wspomina.

 Obecnie na Odrze znajduje się ponad 20 przystani. – 23 lata temu była tylko jedna, w Nowej Soli. Dziś turyści mogą pływać bezpiecznie od przystani do przystani, od miasteczka do miasteczka, podziwiając odnowione porty i mariny. Pokazujemy, jak można wykorzystać potencjał tej rzeki, a Odra jest przyjazna turystom – mówi Marszałek.

 Flis Odrzański to również przekazanie pamiątkowego Memoriału, który rokrocznie organizatorzy Flisów składają na ręce gospodarzy miejscowości leżących w dorzeczu księżnej polskich rzek. Od kilku lat Flis nosi również ścinawskie znamiona, podobnie w tym roku nadodrzańscy Flisacy ze Ścinawy biorą udział w tym wyjątkowym spływie promującym walory naszego bogactwa - Odry, która zaczyna budzić się do życia. Na ręce inicjatorki tego pięknego przedsięwzięcia Burmistrz Ścinawy - Krystian Kosztyła złożył insygnia Ścinawskie, które zawisną na jednostkach flagowych Flisu.

 Rok 2018 jest dla Odry wyjątkowy: to samorządowy rok Odry przy tej okazji tegoroczna edycja tej pięknej imprezy postanowiliśmy nazwać herbową – po drodze otrzymujemy herby miast i województw, które mijamy. Kiedy dotrzemy do Szczecina, będziemy mieli komplet sześciu herbów. Dodatkowo, w tym roku o uczestnictwo w naszej wodnej podróży upomniała się Wielkopolska. W Kostrzynie połączymy się więc z flotyllą z Warty. A na finiszu, w Szczecinie, czeka nas piękna parada – zachęca organizator.

Zakończenie Flisu Odrzańskiego odbędzie się w Szczecinie na Wałach Chrobrego w dniu 14 lipca 2018r.

Przeczytaj również...