WYSTAWA WOŁYŃ 1943

Przed wejściem głównym CTiK można oglądać wystawę plenerową, która przyjechała do Ścinawy ze Szczecina, dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej- Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia.
Wystawa zatytułowana jest ” Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma.”
Część wstępna wystawy prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym; kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, omawiają sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu przedstawiają plansze 10–13. Z kolei plansze 13–18 prezentują dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej. Na planszach finalnych podsumowano wydarzenia na Kresach Południowo-Wschodnich w roku 1943. Na uwagę zasługuje plansza 20, która opisuje działania ukraińskich Sprawiedliwych. Ekspozycja zawiera spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa. Wystawa zawiera także drastyczne fotografie, ale te dostępne są w części wewnętrznej prostopadłościanów, którą można oglądać przez wizjery umieszczone na wysokości oczu dorosłego człowieka. Premiera wystawy odbyła się w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu 10 lipca 2013 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Autorami wystawy są: Agnieszka Gorczyca, Michał Ruczyński, Ewa Siemaszko i dr Marcin Stefaniak.

Informacja techniczna: wystawa plenerowa zawiera 22 plansze umieszczone na 11 prostopadłościanach – 9 o wymiarach: 100 x 200 x 30 cm oraz 2 o wymiarach 100 x 200 x 100 cm. Wystawa wewnętrzna zawiera 14 paneli o wymiarach 90 x 120 cm. Wystawa wewnętrzna prezentuje problematykę w nieco okrojonej formule, ale omawia najważniejsze zagadnienia.

Wystawę oglądać można do połowy listopada 2018r.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *