VIII KAZIUKI ZA NAMI!

W niedzielne popołudnie, 25 marca w Ścinawie obchodzono Kaziuki Wileńskie, uroczystość niegdyś organizowano na cześć św. Kazimierza Jagiellończyka. Jak co roku rozpoczęto od mszy świętej w intencji Polaków pozostałych na Kresach Wschodnich, w tym dniu wyjątkowo przypadła także Niedziela Palmowa.

Po nabożeństwie mieszkańcy i goście Kaziuków wspólnie z przedstawicielami gminy przeszli w barwnym korowodzie na teren Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie. Na chętnych czekał gorący żurek przygotowany przez pracowników ośrodka kultury, a wokół kolorowe stragany i stoiska z rękodziełem oraz lokalnymi, swojskimi produktami. Dominowały ręcznie wykonane pisanki, stroiki i inne ozdoby nawiązujące do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nie mogło zabraknąć domowych wypieków, miodów, waty cukrowej i przysmaków przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich oraz rodziców i uczniów ścinawskich szkół.

Na scenie CTiK od godziny 14 rozpoczęły się artystyczne występy. Jako pierwsi swoje umiejętności wokalne zaprezentowali laureaci konkursu „Ludowe Talenty 2018”, listę zwycięzców przeglądu można zobaczyć TUTAJ. Następnie zatańczyli i zaśpiewali Jaczowiacy z Gminy Jerzmanowa pod Głogowem. Tuż po nich widownię, swoimi najlepszymi aranżacjami znanych utworów na lwowską i wileńską nutę, zabawiał Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej.

Zanim wystąpiła muzyczna gwiazda tegorocznych Kaziuków, na scenie wręczono nagrody w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną, stroik oraz kartę- listę laureatów można znaleźć TUTAJ. Nagrody rzeczowe oraz dyplomy wyróżnionym osobom wręczyli: burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła oraz, w imieniu starosty Adama Myrdy, Dominika Chomont-Parzyńska. Przy okazji włodarz miasta złożył wszystkim obecnym świąteczne życzenia.

Przysłowiową „wisienką na torcie” był występ Zespołu solistów „Katarynka” z Grodna na Białorusi, który swoim koncertem zauroczył całą widownię. Artyści wykonali znane i lubiane utwory z gatunku muzyki ludowej, czy filmowej, od białoruskich, poprzez polskie i rosyjskie przeboje. Grane na żywo, przy zaangażowaniu wielu instrumentów i profesjonalnie zaśpiewane utwory każdorazowo nagradzane były gromkimi brawami.

Na zakończenie VIII Ścinawskich Kazików wystąpił miejscowy Kabaret na Jednej Nodze.

Dodatkowymi atrakcjami wydarzenia, dedykowanymi najmłodszym, były warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez instruktorów Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie- pełną ofertę zajęć dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z regionu można znaleźć TUTAJ, oraz dmuchane zjeżdżalnie.

Źródło: www.scinawa.pl

Przeczytaj również...