SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM JANEM DOLEZIŃSKIM

Jan Doleziński – miłośnik turystyki pieszej i rowerowej, współzałożyciel i pomysłodawca początkowo  Klubu a później Stowarzyszenia Turystyki Pieszej w Lubinie. Od początku założenia w 2002r pełni funkcje wiceprezesa. Przewędrował Polskę wzdłuż i wszerz, zwiedził wszystkie pasma gór w Polsce oraz częściowo w Czechach, Niemczech i na Słowacji. Jest pasjonatem gór -w szczególności Tatr oraz miłośnikiem przyrody. Zdobywca  odznaki „Korona Gór Polski”, brązowej odznaki „Tatrzańskie Dwutysięczniki” , „Tatrzańskie Stawy” , „Tatrzańskie Schroniska” i innych.

W latach 2008 – 2012 z grupą kilku osób obszedł dookoła Polskę po granicy. W „Wędrowcu” przeszedł ponad  11.700 km. Obecnie po 45-ciu latach pracy na zasłużonej emeryturze.

Pomysł obejścia Polski zrodził się w głowie naszego prezesa Piotra Sochy. Członkowie  Stowarzyszenia Turystyki Pieszej „Wędrowiec” w Lubinie są pierwszą i jedyną grupą w Polsce, która obeszła Polskę dookoła po granicy, idąc prawie „od słupka do słupka”!

Z uwagi na przeważającą większość ludzi pracujących zawodowo – wyjeżdżali po kilka razy do roku w ramach urlopu wypoczynkowego! Razem trwało to prawie 4 lata. Rozpoczęli 08 listopada 2008  wychodząc spod latarni morskiej na Helu a zakończyli w tym samym miejscu 21 października 2012. Ogółem wzięło udział 47 osób ( uczestników 187 ).  5 osób brało udział we wszystkich wyjazdach. Przeszli łącznie 3.867,3 km. w ciągu 119 dni (po ich zsumowaniu ). Chociaż granica Polski wynosi 3.511 km to różnica faktycznie przebytych kilometrów a teoretyczną długością granic wynika z liczenia rzeczywistych przebytych odcinków łącznie z obejściami miejsc niedostępnych (jeziora, rzeki, góry na które nie ma możliwości wejść itp) oraz z dojściem na noclegi itd.

Pozdrawiam – Jan Doleziński

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *