OJ DZIAŁO SIĘ!! DOŻYNKI W ŚCINAWIE [FOTO]

Wspólnie z  Rolnikami, Sadownikami oraz Działkowcami za tegoroczne plony, zbiory i ukończenie żniw dziękowali mieszkańcy Gminy Ścinawa i Powiatu Lubińskiego. Tradycyjnie doskonałą zabawę na błoniach poprzedziła uroczysta msza św. oraz korowód, który przeszedł ulicami Ścinawy. Zanim zabawa rozpoczęła się na dobre odbył się obrzęd dożynkowy – Ceremoniał Chleba, a także  wybrano najpiękniejsze wieńce z gminy i powiatu.

Starostami tegorocznego święta plonów byli: Aneta Pałac wieloletni sołtys z Chełmka Wołowskiego, a także wybrany w ostatnich wyborach sołtys Wielowsi Józef Sowiecki. Aneta Pałac wspólnie z partnerem zarządza gospodarstwem o powierzchni 110 ha, zajmują się głównie uprawą zbóż, sołtysowa Chełmka pasjonuje się wędzarnictwem. Z kolei Józef Sowiecki posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 108 ha, rolnictwo to rodzinna tradycja, bo parali się nim również rodzice i dziadkowie sołtysa Wielowsi. Na swoich polach uprawia głównie zboża, soję i rzepak.

– Wszystkim rolnikom i gospodarzom tej ziemi, wszystkim tym, których czas pracy wyznaczają wschody i zachody słońca, a jej rytm nadają pory roku, chciałem przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować. Niech dziś wszelkie troski zostaną w domach, po trudach pracy przyszedł czas na wytchnienie i dobrą zabawę. Z problemami mierzyć się będziemy w niedalekiej przyszłości, ale należy i wypada podziękować za plony oraz owoce pracy, co dziś czynimy – mówił burmistrz Krystian Kosztyła.

Rolnikom i sadownikom za ciężką pracę dziękował również starosta lubiński Adam Myrda. – Zwłaszcza po tak ciężkim roku, suszy, bez deszczu, wody, trzeba podziękować Rolnikom, Sadownikom i Ogrodnikom za ich plony. Tak jak w tej pięknej modlitwie „Chleba powszedniego daj nam dzisiaj (…)”. Rolnicy to właśnie spełniają. Mimo tak trudnego, ciężkiego roku, plony, jak się okazuje, nie są najgorsze i teraz tylko od rządzących zależy, jak je wykorzystają, jak wykorzystają tę ciężką pracę rolników – podkreślił szef powiatu.

Zgodnie z tradycją dożynkową wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego towarzyszył wydarzeniu odbywającemu się na błoniach. Bogato zdobione kwiatami, zbożem i darami ziemi wieńce ubarwiły wydarzenie. Do rywalizacji zgłosiło się 10 sołectw z gminy Ścinawa: Buszkowice, Chełmek Wołowski, Dłużyce, Dziesław, Parszowice, Przychowa, Ręszów, Sitno, Wielowieś, Zaborów, a także Miroszowice z gminy Lubin. Uznanym za najpiękniejszy w  gminie okazał się wieniec sołectwa Buszkowice, nagrodzono również pracę Ręszowa i Dziesławia. Na szczeblu powiatowym najlepszym okazał się „plon” Miroszowic, który reprezentował będzie powiat lubiński na dożynkach wojewódzkich w Niemczy.

Sołectwa zaprezentowały również stoiska, pełne przysmaków i potraw przygotowywanych wg. tradycyjnych receptur. Na zorganizowanych kramach czuć było zapach domowej kuchni i radosną atmosferę, która towarzyszyła sołtysom, radom sołeckim i mieszkańcom miejscowości wiejskich licznie zaangażowanym w tegoroczne święto plonów.  Kulinarnym atrakcjom wtórowała tego dnia Sylwia Biały, finalistka programu Hell’s Kitchen Polska, szefowa kuchni w restauracji „Piekielna Kura”, która zorganizowała warsztaty, cieszące się sporym zainteresowaniem. Autorskie przepisy przygotowanych podczas godzinnej atrakcji potraw dostępne będą na naszej stronie internetowej.

Miłym akcentem w czasie odbywających się Dożynek było przekazanie dla ścinawskiego samorządu  defibrylatora ufundowanego przez wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Lubińskiego Dominikę Chomont-Parzyńską, mieszkankę Ścinawy. Decyzją szefa gminy urządzenie ratujące życie zostanie zamontowane w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie. Na miejscu odbywają się liczne zajęcia i imprezy, prowadzony jest również Uniwersytet Trzeciego Wieku, czym swoją decyzję argumentował Burmistrz Ścinawy.

W czasie zabawy na naszej scenie zaprezentowali się formacja Power Play, pochodząca z Lubina - Szula, legendarna grupa 2 plus 1 oraz coverowy zespół  Coctail Boys, którzy porwali tłumnie zgromadzonych gości do zabawy. Na koniec odbyła się również zabawa taneczna z DJ-em Damianem Skórą.

Gorąco dziękuję Sołtysom, Radom sołeckim i pozostałym mieszkańcom terenów wiejskich za zaangażowanie i wspólną doskonałą zabawę w czasie tego ważnego święta. Należycie podziękowaliśmy Rolnikom, Gospodarzom, Sadownikom i Działkowcom – należy się im to za trud i poświęcenie w pracę na roli. Dziękuję również moim współpracownikom i firmom, z którymi współtworzyliśmy wydarzenie, bez nich przygotowanie tak dużej imprezy nie byłoby możliwe  – dodaje  Anna Podbucka Dyrektor Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.

Dziękujemy również sponsorom, osobom i instytucjom, które pomogły nam w organizacji wydarzenia, a są nimi:

·         Komenda Powiatowa Policji w Lubinie – Wydział Ruchu Drogowego

·         Komisariat Policji w Ścinawie

·         Zakład Gospodarki Komunalnej w Ścinawie

·         Gigasound Technika Estradowa

·         Michał i Renata Siwakowie

·         Halina Władysław Surmowie

·         Krzysztof Stępień

·         Jerzy Macieja

·         Robert Guzera

·         Henryk Smelkowski

·         Łukasz Obłoza

·         Artur Obłoza

·         Adrian Obłoza

·         Jacek Wołoch

·         Bartek Baran

·         Dawid Męcik

·         Jakub Pawłoski

·         Bartosz Niedzielski

·         Paweł Kostyszak

 

 

 

Przeczytaj również...