NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ’20

Już jutro Narodowe Święto Niepodległości, jednak tegoroczne uroczystości podobnie jak inne ważne wydarzenia w naszym kraju obchodzić będziemy w zawężonym gronie. Warto jednak pamiętać, że kameralny charakter tych wydarzeń ma związek z naszym bezpieczeństwem. Wszystkich Państwa zachęcamy do wywieszenia flagi narodowej i rozmowy na temat historii odzyskania niepodległości przez Polskę szczególnie z młodszym pokoleniem.
 
Niestety jedynie nieliczni mogą wziąć udział w oficjalnych obchodach i nabożeństwie odprawianym w intencji Ojczyzny, które odbędzie się o godzinie 11:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża świętego w Ścinawie (w kościele obowiązuje ograniczenie liczebności wiernych, które dla naszej parafii wynosi 70 osób).
 
11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP postanowiły tak uczcić i upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. Listopad był szczególnie ważnym miesiącem. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia – czyli właśnie 11 listopada – odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym czasie doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne i zakończenia I wojny światowej.
 
To data symboliczna. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Nie było obchodzone jednak długo. Ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 ustawą w okresie transformacji systemowej.
 
 

Przeczytaj również...